pieniadz.pl

Umowa o polsko-omańskiej współpracy gospodarczej

poniedziałek, 26-03-2012 godz. 10:10

Flaga Omanu
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz odbywa oficjalną wizytę w Omanie. W stolicy tego kraju - Muskacie - zawarto porozumienie o polsko-omańskiej współpracy gospodarczej. Komentatorzy podkreślają, że jest to pierwsza w historii stosunków tych państw umowa pomiędzy Polską Izbą Gospodarczą a Omańską Izbą Handlową - poinformował portal Tvp.info.
Zdaniem Bogdana Borusewicza porozumienie biznesowe zapowiada dobrą współpracę gospodarczą. Polski polityk przyznał, że bezpośrednie kontakty są bardzo istotne w krajach arabskich. Marszałek Senatu jest pierwszym polskim politykiem tak wysokiego szczebla, który złożył wizytę w Muskacie

Gospodarka Omanu opiera się przede wszystkim na wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego, które generuje ponad 90% dochodów z eksportu tego kraju. W poprzednim roku w eksporcie z Polski do Omanu dominowały między innymi urządzenia mechaniczne i elektryczne, samochody dostawcze i ciągniki, a także przetwory owocowe i wyroby czekoladowe. Z kolei Polska importowała  z Omanu wyrobów z tworzyw sztucznych, produktów chemicznych i wyrobów z aluminium. 

Z delegacją Senatu do Omanu udała się grupa kilkunastu polskich przedsiębiorców, którzy współpracują z Krajową Izbą Gospodarczą. Zdaniem sekretarza generalnego KIG Marka Kłoczko w Europie panuje zastój gospodarczy, dlatego by się rozwijać należy sięgać po nowe rynki.

Po arabskiej wiośnie w Omanie po raz pierwszy doszło do wyborów parlamentarnych. Według Borusewicza w kraju tym zaszły pozytywne zmiany, które między innymi pozwoliły na wizytę na tak wysokim szczeblu. Przedstawiciel polskich władz zamierza poruszyć w Muskacie także sprawy polityczne i rozmawiać o sytuacji w Syrii - czytamy na portalu Tvp.info.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Umowa o polsko-omańskiej współpracy gospodarczej.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm