pieniadz.pl

Unia Europejska wyśle żołnierzy do Afryki

wtorek, 21-01-2014 godz. 16:04

Ministrowie spraw zagranicznych krajów należących do Wspólnoty Europejskiej zdecydowali wczoraj, że do Republiki Środkowoafrykańskiej wysłana zostanie europejska misja wojskowa. Kontyngent ma być jednak niewielki. Zakłada się, że liczba wysyłanych żołnierzy nie przekroczy tysiąca, a nawet będzie wyraźnie mniejsza. Ich celem będzie ochrona ludności cywilnej.
Strategia zaangażowania Unii Europejskiej w problemy Republiki Środkowoafrykańskiej została sporządzana przez szefową dyplomacji UE Catherine Ashton, a zaakceptowana przez pozostałych ministrów spraw zagranicznych reprezentujących kraje należące do Wspólnoty. Zgodnie z założeniami, unijni żołnierze mieliby zostać wysłani na misję do Republiki Środkowoafrykańskiej.

Celem europejskiego kontyngentu będzie ochrona ludności cywilnej i poczekanie na ewentualne uspokojenie napiętej sytuacji między katolikami a muzułmanami w tym kraju. W ostatnich czasach niesnaski między wyznawcami obu religii stały się bowiem istnym pogromem doprowadzającym do śmierci coraz większej liczby osób.

Żołnierze z Europy mają zostać wysłani w okolice stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi na max. 6 miesięcy. W tamtym regionie ukrywa się obecnie największa grupa uchodźców. Szacuje się, że przy samym lotnisku schronienia szuka nawet do 100 tysięcy osób. Jeśli jednak okaże się, że w innych rejonach ludzie również liczą na pomoc, to żołnierze wysłani z naszego kontynentu nie wykluczają, że rozszerzą obszar swoich działań. Po zakończeniu misji Europejczyków, ich obowiązki przejmą na miejscu żołnierze Unii Afrykańskiej MISCA.

To nie będzie pierwsza europejska misja w tym kraju. Obecnie przebywają tam już żołnierze francuscy, których w tamtych roku było ok. 1600. Francuski prezydent Francis Hollande prosił UE, żeby przyłączyła się i pomogła w uspokojeniu sytuacji, zapobiegając możliwemu ludobójstwu.

Polska już w ubiegłym roku zadeklarowała gotowość do wsparcia francuskich żołnierzy na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej. W grudniu premier Donald Tusk poinformował, że jesteśmy w stanie wysłać na Czarny Ląd ok. 50 żołnierzy, którzy mieliby pomagać przebywającym tam Francuzom pod względem zarówno technicznym, jak i logistycznym. Według najnowszych informacji przekazanych przez polskiego ministra obrony Tomasza Siemoniaka, Polacy mieliby wylecieć do Republiki Środkowoafrykańskiej już 1 lutego.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Unia Europejska wyśle żołnierzy do Afryki.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm