pieniadz.pl

W 2012r. wpływy z abonamentu RTV były wyższe, niż spodziewała się tego KRRiT

piątek, 28-12-2012 godz. 14:02

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już od dłuższego czasu zapowiadała, że kary przyznawane za niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego będą dotkliwsze, niż dotychczas, a kontrole staną się znacznie bardziej dokładne. Najwyraźniej te zapowiedzi pozytywnie podziałały na odbiorców, ponieważ wysokość tegorocznych wpływów z abonamentu zaskoczyła wszystkich.
Zgodnie z obliczeniami dokonanymi przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, w tym roku na poczet abonamentu radiowo-telewizyjnego Polacy wpłacili łącznie 563 miliony złotych. Okazuje się, że to znacznie więcej, niż zakładali eksperci. Spodziewano się, że wpływy z abonamentu RTV wyniosą w całym 2012r. 470 milionów złotych, więc różnica wyniosła aż 93 miliony złotych.

Taki wynik to efekt zapowiadanych, wzmożonych kontroli, które miały przełożyć się na skuteczniejszą ściągalność opłat. W związku z tym, więcej ludzi zostało zmuszonych do regulowania zaległości płatniczych. Ponadto, same ostrzeżenia dotyczące dotkliwszych kar za niepłacenie abonamentu zmotywowały część obywateli do comiesięcznego płacenia za korzystanie z odbiorników telewizyjnych oraz radiowych.

Jak przyznaje Poczta Polska odpowiedzialna za pobieranie opłat abonamentowych, na przestrzeni 2 ostatnich lat znacznie wzrosła liczba wysyłanych przez jednostkę wezwań do zapłaty. Szacuje się, że było ich ok. 3 miliony. Pod uwagę brano przy tym zaległości z 5 ostatnich lat.

Mimo tego, według analityków, abonament regularnie płaci tylko milion Polaków. To bardzo mało, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że w naszym kraju istnieje ok. 13 milionów gospodarstw domowych zobowiązanych do takich opłat. Egzekwowanie opłat pozostaje zadaniem bardzo trudnym, ponieważ wiele odbiorników nie jest w ogóle zarejestrowanych. Co prawda, urzędnicy mają prawo sprawdzić, czy w danym mieszkaniu znajduje się telewizor lub radio, jednak nie mogą wejść do domu bez zgody jego właściciela. To powoduje, że kontrole nie przynoszą oczekiwanych skutków.

Niemniej jednak, KRRiT przewiduje, iż w przyszłym roku wpływy z abonamentu będą dużo wyższe, niż w bieżącym. Według optymistycznych prognoz, ma to być aż o 1/3 więcej, niż obecnie. Miesięczne opłaty abonamentowe będą wynosiły w najbliższym roku 5,65zł za odbiornik radiowy oraz 18,65zł za odbiornik telewizyjny.

Przypomnijmy, że z opłat abonamentowych zwolnione są tylko niektóre osoby. Zaliczamy do nich ludzi powyżej 75. roku życia, osoby cierpiące na poważne zaburzenia słuchu lub wzroku, ludzi o określonym stopniu niepełnosprawności, niektórych kombatantów oraz inwalidów wojennych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W 2012r. wpływy z abonamentu RTV były wyższe, niż spodziewała się tego KRRiT.

Podobne

Kursy walut 2020-11-27

+ więcej
  • EUR euro 4,4843 +0,23%  +1,01gr
  • USD dolar 3,7614 +0,07%  +0,28gr
  • GBP funt 5,0239 +0,04%  +0,18gr
  • CHF frank 4,1477 +0,30%  +1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm