pieniadz.pl

Korzystanie z kont bankowych w UE będzie prostsze? KE proponuje zmiany

czwartek, 09-05-2013 godz. 10:10

Komisja Europejska twierdzi, że dostęp do informacji na temat usług bankowych oraz ich cen powinien być znacznie prostszy niż jest obecnie. Z tego powodu, jednostka postanowiła zaprezentować projekty dyrektyw, które pozwolą ułatwić Europejczykom korzystanie z kont. Uproszczą one proces otwierania rachunku, jak również jego przeniesienia do innej instytucji finansowej.
Zdaniem Komisji Europejskiej, większość mieszkańców naszego kontynentu nie ma pojęcia, jakie są stawki usług bankowych. Zazwyczaj nie zdajemy sobie również sprawy z tego, że w innych instytucjach tego typu mogą one być bardziej opłacalne. Nie mamy więc możliwości dokładnego porównania poszczególnych ofert.

W związku z tym, KE przedstawiła wstępne projekty dyrektyw, które pozwoliłyby ułatwić Europejczykom korzystanie z usług bankowych. Przede wszystkim, wprowadzone miałyby zostać jednolite standardy dotyczące cenników. Każdy bank miałby obowiązek wręczenia swoim klientom karty z informacjami o stawkach za najważniejsze usługi związane z danym kontem.

Co ważne, postać cennika byłaby jednakowa we wszystkich placówkach. Dzięki temu, bez problemu można byłoby porównywać oferty poszczególnych jednostek. Także terminologia używana w cennikach musiałaby być identyczna, by klienci z łatwością zrozumieli wszystkie zasady korzystania z konta.

Poza tym, KE chciałaby, żeby w każdym kraju należącym do wspólnoty funkcjonowała minimum jedna strona internetowa mająca formę porównywarki usług bankowych. Umożliwiałoby to szybkie i sprawne porównanie interesujących nas usług we wszystkich bankach działających na terenie danego państwa.

Ponadto, KE proponuje, by ułatwić klientom banków przenoszenie kont z jednej placówki do innej. Według zapisów znajdujących się w projektach dyrektyw, po ewentualnym wprowadzeniu zmian, każdy bank miałby tylko 15 dni na zamknięcie rachunku swojego klienta i przekazanie środków na jego nowe konto. Wszystkie te procedury miałyby być bezpłatne. Jeśli pieniądze miałyby zostać przeniesione na rachunek w innym państwie, wtedy instytucja miałaby 30 dnia na dokonanie zmian.

Jeszcze jedną, ważną modyfikacją w usługach bankowych miałaby być ta związana z ułatwieniem otwierania kont. Szacuje się, że obecnie 59 milionów mieszkańców wspólnoty nie ma rachunków w bankach mimo, że połowa deklaruje chęć ich posiadania. Okazuje się jednak, że wiele osób ma problem z otwarciem konta.

Rozważane przez KE zmiany miałyby sprawić, że banki nie będą mogły odmawiać założenia konta. Miałoby to obowiązywać także w przypadku, gdyby klient nie był wypłacalny. Co więcej, reguła ta dotyczyłaby również zakładania zagranicznych kont i to nawet w sytuacji, gdyby dana osoba nie miała statusu rezydenta w drugim państwie.

Gdyby proponowane przez KE zmiany rzeczywiście weszły w życie, przełożyłyby się one na wzrost konkurencyjności w sektorze bankowym. Dodatkowo, byłyby znacznym udogodnieniem dla obywateli, którzy z łatwością mogliby porównywać oferty instytucji finansowych, wybierając te, które najbardziej im odpowiadają.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Korzystanie z kont bankowych w UE będzie prostsze? KE proponuje zmiany.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm