pieniadz.pl

W jakiej sytuacji bank może zablokować środki na koncie?

czwartek, 09-08-2012 godz. 16:04

Chociaż nie jest to zjawisko zbyt częste, to jednak zdarza się, że bank blokuje środki na rachunku swojego klienta. Może to być powodowane różnymi czynnikami. Żeby uniknąć paniki, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach instytucja ma prawo postąpić w ten sposób, a także co powinniśmy zrobić, aby z powrotem uzyskać dostęp do swoich pieniędzy.
Istnieje kilka sytuacji, w których bank może dopuścić się zablokowania środków znajdujących się na koncie swojego klienta, działając całkowicie zgodnie z prawem. Jednym z takich przypadków jest blokowanie funduszy na wniosek innej jednostki. Może to być związane np. z długami. Wniosek o zablokowanie pieniędzy z rachunku może złożyć do instytucji finansowej Urząd Skarbowy, ZUS, komornik, urząd miasta lub Izba Celna.

Należy przy tym zaznaczyć, że żaden bank nie ma obowiązku uprzedzania nas o zajęciu konta. Dlatego też, musimy sami dbać o swoje finanse, pamiętając o zaległościach w opłatach czy innych długach. W razie zablokowania rachunku, nie wpadajmy też od razu w panikę, tylko zastanówmy się, w jakiej instytucji możemy być zadłużeni i starajmy się rozwiązać tę sprawę.

Jeżeli chcemy, aby środki zostały odblokowane, nic nie da wizyta w oddziale bankowym. Musimy skontaktować się z jednostką, która złożyła do banku wniosek o zajęcie naszego rachunku. Konto jest udostępniane dopiero wtedy, gdy dany urząd zwróci się o to do instytucji finansowej. Żeby to jednak nastąpiło, musimy uregulować należności, bądź też ustalić z daną jednostką raty, które spłacimy. Dopiero po porozumieniu możemy liczyć na wolny dostęp do swojego rachunku bankowego.

Musimy jednocześnie wiedzieć, że w razie zajęcia rachunku, istnieje możliwość zmiany umowy pomiędzy klientem a bankiem, w którym prowadzone jest konto. Taka sytuacja jest bowiem znakiem ostrzegawczym dla instytucji finansowej, która zauważa, że najwyraźniej mamy jakieś problemy finansowe. W związku z tym, może okazać się, że właśnie przez zajęcie konta nie otrzymamy kredytu, odebrana zostanie nam karta kredytowa, bądź w ogóle nie będziemy mogli jej otrzymać.

Zdarza sie również, że konto jest blokowane przez sam bank w wyniku niedotrzymania przez klienta zasad umowy zawartej między instytucją a jednostką. Jednak w takich sytuacjach najczęściej blokada jest poprzedzona szeregien upomnień w formie listownej.

Na pocieszenie, należy dodać, że bank nie może zająć naszych środków w każdej sytuacji. Istnieją przypadki, w których jest to niedopuszczalne. Poza tym, istnieje też kwota wolna od zajęcia. Zgodnie z ustawą, pewne środki muszą pozostać na rachunku, byśmy mieli szansę dalszego funkcjonowania. Bankom nie wolno zajmować całego konta, a jedynie kwotę, którą jesteśmy dłużni. Co prawda, niektóre instytucje dopuszczają się w tej kwestii zaniedbań, jednak mamy prawo odwoływać się od takich decyzji i domagać się dostępu do pozostałej sumy oszczędności.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W jakiej sytuacji bank może zablokować środki na koncie?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm