pieniadz.pl

Dlaczego Polacy często zmieniają banki?

środa, 04-12-2013 godz. 10:10

Amerykańska firma Bain & Company przeprowadziła badanie pt. „Lojalność klientów w bankowości detalicznej”, w którym sprawdzała, jak często poszczególne nacje decydują się na zmianę banku, z którego usług korzystają. Okazało się, że Polacy pod tym względem nie są lojalni. Od początku tego roku niemal 5% obywateli naszego kraju zmieniło już bank.
Ogólne obserwacje pozwoliły analitykom zauważyć, że utrzymanie klienta przez dłuższy czas staje się dla instytucji bankowych trudnym orzechem do zgryzienia. Muszą naprawdę regularnie ulepszać swoją ofertę i wprowadzać, jak najkorzystniejsze zmiany, by osoby posiadające rachunki lub lokaty nie szukały innych opcji i nie przeniosły swoich środków do instytucji, która proponuje lepsze warunki.

Polacy szczególnie często wyszukują lepszych ofert, a to sprawia, że pod względem liczby klientów zmieniających bank w tym roku wyprzedziliśmy 26 innych badanych państw. Okazało się, że w 2013r.  aż 4,7% Polaków zdecydowało się przenieść swoje finanse do innej instytucji. Dlaczego tak postępujemy?

Najczęściej zmieniamy bank z powodu zbyt wysokich opłat. Skłaniają one do podjęcia takiej decyzji aż 47% klientów instytucji bankowych. Wiele osób, szczególnie tych bogatszych i zwracających mniejszą uwagę na koszty, przejmuje się niskim poziomem świadczonych usług. Jest to powodem zmiany banku przez 22% klientów. Dla 19% klientów problemem bywa natomiast zbyt ograniczona oferta banków.

Oprócz tego, wybierając bank, w którym założymy konto, zwracamy też uwagę na to, jak wygląda w nim kwestia płatności internetowych. Dla 68% Polaków korzystających z usług bankowych ma to spore znaczenie. Ponad 60% Polaków stara się tak dobrać bank, by jego bankomaty znajdowały się w pobliżu miejsca ich zamieszkania, a 42% badanych sprawdza, czy oddział banku znajduje się odpowiednio blisko.

Jeśli chodzi o dalsze wyniki badania Bain & Company, to banki często zmieniają również Hiszpanie, u których odsetek klientów przenoszących środki w tym roku wynosił 4,0%. Zdecydowanie najrzadziej na takie zmiany decydują się natomiast Holendrzy, u których tylko 0,9% obywateli przeniosło pieniądze do innej instytucji bankowej.

Poza tym, że firma sprawdziła, które nacje najczęściej zmieniają banki, to postanowiła dowiedzieć się również, które banki są w naszym kraju najbardziej lubiane. Okazało się, że w Polsce prym wiedzie Alior Bank, w którym 50% klientów zadowolonych jest ze świadczonych przez instytucję usług. Na drugim miejscu znajduje się Eurobank, w którym zadowolenie wyraża 46% klientów, a na 3. pozycji znajduje się ING Bank Śląski (45%).

Dodatkowo, sprawdzono częstotliwość korzystania z bankowych usług mobilnych. W Polsce tę opcję stosuje 38% klientów. Na 27 przebadanych krajów znajdujemy się pośrodku zestawienia. Bankowość mobilna najpopularniejsza jest w Chinach i Korei Południowej.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Dlaczego Polacy często zmieniają banki?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm