pieniadz.pl

Konta bankowe – kto z nich (nie) korzysta?

środa, 02-05-2012 godz. 10:10

Mimo licznych informacji na temat tego, że wciąż zaskakująco niska liczba Polaków posiada konta bankowe, sytuacja wcale nie wygląda tak źle. Niewiele osób aktywnych zawodowo wyobraża sobie funkcjonowanie bez indywidualnego rachunku. Płatności kartą, przelewy internetowe, stałe monitorowanie stanu konta to tylko niektóre zalety korzystania z propozycji instytucji finansowych.
Posiadanie konta bankowego deklaruje przeważająca część obywateli Polski. Niemniej jednak, rzeczywiście istnieje też spory odsetek tych, którzy trzymają pieniądze w szufladach i portfelach. Powodów jest kilka. Niektórzy nie uważają, aby instytucje finansowe były bezpieczne, inni nie czuję potrzeby korzystania z ofert bankowych. Bywają i ci, którzy chcieliby mieć konto, lecz bank odmówił im założenia go z powodu braku dochodów.

Przyglądając się poszczególnym przedziałom wiekowym, możemy zauważyć, że najmniej osób korzystających z kont bankowych znajduje się w grupie emerytów i rencistów. Według statystyk, tylko nieco ponad 40% z nich trzyma pieniądze na rachunku. Nie są oni przyzwyczajeni do przechowywania środków finansowych w miejscach innych, niż własny dom. Poza tym, spora grupa ludzi w tym wieku nie rozumie zasad, na jakich działają banki. Nie zakładając konta, unikają problemów związanych z próbą zrozumienia reguł i nauką korzystania z tych usług.

Dość podobnie jest z ostatnimi rocznikami należącymi do grupy aktywnej zawodowo. Osoby powyżej 55 roku życia niechętnie korzystają z kont, bo podobnie do seniorów – nie są do nich przyzwyczajone. Przez większość życia nie potrzebowały rachunków, więc uważają, że bez problemu będą nadal radziły sobie bez nich. Jeszcze jednym przedziałem wiekowym, w którym niewiele osób posiada konto bankowe są ci najmłodsi, czyli ludzie w wieku poniżej 25 lat. W ich przypadku brak rachunku wynika najczęściej z braku odpowiedniej kwoty, która mogłaby się na nim znajdować. Część z nich wciąż pozostaje na utrzymaniu rodziców, bądź zarabia jedynie dorywczo.

Liderami w zestawieniu Polaków posiadających rachunki bankowe są ci aktywni zawodowo. Jest to logiczne, biorąc pod uwagę fakt, że praktycznie nie znajdziemy pracodawców dających wypłatę do ręki. Nie chodzi jednak tylko o przymus wynikający z zatrudnienia. Ludzie w tym wieku są aktywni również na innych płaszczyznach życia, więc częściej potrzebują szybkiej gotówki, którą mogą wybrać z bankomatu zlokalizowanego w mieście, a płatność kartą jest dla nich wielkim udogodnieniem. Także opcja konta internetowego jest dla nich wygodna. Możliwość zdalnego realizowania opłat to kolejny czynnik zwiększający popularność kont bankowych w tym przedziale wiekowym.

Można zauważyć, że brak konta bankowego wynika najczęściej z wieku lub niestabilnej sytuacji finansowej. Mimo tego, banki wciąż walczą o klientów, proponując coraz ciekawsze oferty. Obniżają koszty, poszerzają paletę funkcji, a nawet proponują gotówkę w zamian za otwarcie konta. Ułatwiają także jego założenie tym, którzy nie mogą liczyć na stały przypływ gotówki.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

On (06.05.2012 10:12)

http://www.nexto.pl/rf/pr?p=13120&pid=144143 Poznaj Politykę do słuchania.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm